Přehled certifikátů a jak poznat kvalitu
Pokud zrovna nejste odborník na složení produktů a na to, co se skrývá pod jednotlivými názvy, je možné si pomoci jinak. Snadným ukazatelem kvality výrobku mohou být certifikáty. Sestavili jsme seznam známých certifikátů, se kterými se v České republice můžete setkat.
Než ale začneme se symboly, je třeba upozornit na snahu o mystifikaci zákazníka jako na jednoduchou cestu, jak se přizpůsobit trhu, na kterou v dnešní době můžeme snadno narazit. Jde o tzv. greenwashing. Setkáváme se s nápisy “bio”, i když výrobek nepochází z ekologického zemědělství nebo s nápisy “přírodní”, i když může jít o konvenční výrobek, který obsahuje jen některou přírodní složku. Někdy je obal přebarven na zeleno nebo použit recyklovaný obal. Nemluvě o případech pouhých potisků s recyklovaným vzhledem na běleném papíře či plastu. Nejde ale jen o potraviny, kosmetiku či drogerii. Zpozorněte u všech produktů. Řetězce si mohou zvolit vlastní “environmentální” standardy a použít je pro manipulaci zákazníka. Důvěryhodnost výrobce se nejčastěji prokazuje právě certifikátem, který má za cíl dosvědčovat transparentnost. I když ani to není 100% jistota, certifikáty nám pomáhají ve snadnější orientaci a mohou vytvářet tlak ke změně dosavadních neenvironmentálních postupů výrobců.
Certifikáty jsme zařadili do skupin, v mnoha případech označují nejednu kategorii zboží.
Biopotraviny
Pokud jde o produkt ekologického zemědělství z Evropské Unie, setkáte se se zeleným listem z hvězdiček. Jde-li o bio produkt z České republiky, vedle listu bude tištěna ještě tzv. zelená zebra. Kromě toho musí být na obale balených potravin napsána země původu zemědělských surovin, ze kterých je výrobek vyroben.
AB – Agriculture Biologique
Produkt označený tímto symbolem musí obsahovat nejméně 95% složek z ekologického zemědělství.
BIO-SIEGEL
Německé značení zaručující produkt ekologického zemědělství.
V České republice můžeme toto označení kvality najít nejen na potravinách, ale i kosmetice, drogerii, textiliích a výrobcích ze dřeva.
Demeter
Je symbol pro produkty z biodynamického zemědělství, jež znamená celostní zemědělství, tudíž ještě přísnější praktiky, než se využívají v ekologickém zemědělství. Mohou ji používat pouze přísně kontrolovaní a smluvně vázání partneři. Ti musí dodržovat přísné standardy výroby a zpracování, na než svaz dohlíží.
Přírodní kosmetika a drogerie
Certifikovaná přírodní a bio kosmetika či drogérie není testovaná na zvířatech. Nejsou tak testovány ani konečné výrobky či jejich suroviny. Mnoho certifikátů přírodní kosmetiky ale toleruje použití živočišných produktů, jako je med či mléko. Pokud vám tedy jde o veganský výrobek, je třeba vybírat mezi těmi, které využití živočišných produktů netolerují (první dva uvedené certifikáty), nebo sledovat více certifikátů na obalu, viz. veganské certifikáty.
Více informací o jednotlivých vybraných certifikátech, na které v našich končinách nejčastěji narazíte, se dočtete dále:
CPK – Certifikovaná přírodní kosmetika a CPK bio
Český certifikát CPK garantuje přírodní složení v podílu minimálně 85% a certifikát CPK bio z minima 90%, u kterého ještě nejméně 20% surovin z pochází z ekologického zemědělství. Tyto symboly a následující Ecogarantie netolerují využití živočišných výrobků. U produktů s tímto označením si můžete být tedy jisti, že kupujete opravdu veganský výrobek. V porovnání s dalšími označeními jsou tyto jedny z nejpřísnějších (4).
U nás se s tímto označením setkáte u značek jako je např. Nobilis Tilia.
Certifikát zaručující rostlinné složky pouze v bio kvalitě a suroviny musí být, pokud možno, obnovitelné. Dbá na šetrné zacházení s energiemi a materiály při výrobě, férové zacházení se všemi, kteří se na produkci podílejí a mnoho dalších přísných kritérií (3). V porovnání s ostatními certifikáty, je tento jeden z nejpřísnějších (4) a je po CPK a CPK bio dalším certifikátem, ze zde porovnávaných, který netoleruje živočišné suroviny v produktech.
Garantuje produkty se složkami přírodního původu, deriváty přírodních složek a výjimečně i přírodně identické látky (typicky jde o anorganické pigmenty nebo látky pro konzervaci, které se získávají chemickým procesem výhradně z přírodních látek). Tato značka se dělí na tři úrovně – přírodní kosmetika, přírodní kosmetika s podílem bio složek ve více než 70% a bio kosmetika ve více než 95% bio složek.
Rozděluje se na Cosmos Natural a Cosmos Organic s minimálně 95% podílem bio složek.
BDIH
Zaručuje minimálně 95% přírodních složek v produktu a maximální množství složek v bio kvalitě.
Garantuje minimální podíl přírodních látek v množství 95% a s dodatkem “made with Organic” v minimálním množství 10% surovin z ekologického zemědělství. Obaly musí být recyklovatelné.
Tímto italským certifikátem se pyšní nejen drogerie, ale i kosmetika, potraviny, textil a další ekologické produkty a je jedním z nejpřísnějších (4).
Tento certifikát kosmetiky se dělí na 3 podkategorie. Modré označení NAT garantuje minimálně 95% ingrediencí přírodního původu a u zelených symbolů k tomu produkt obsahuje minimálně 95% surovin v bio kvalitě.
Veganské certifikáty
Tedy ty, které zaručují produkt netestovaný na zvířatech. Výrobce tudíž neprovádí a ani nezadává testy na zvířatech, včetně jednotlivých složek a to nikde na světě.
Veganský certifikát ale nemá za účel zaručovat kvalitu. Mnohdy tak najdeme tyto značky na konvenčních výrobcích plných syntetických dráždivých ingrediencí. Je tak záhodno sledovat kombinace certifikátů přírodní kosmetiky nebo jiných produktů.
Produkty, které nejsou testované na zvířatech, často poznáte podle ztvárněného zajíčka. Ten tvoří logo certifikátu “Cruelty free and vegan”, vydávaným organizací PETA, označující celé podniky (5). Setkat se můžeme i s HCS u kosmetiky a HHPS u produktů do domácnosti, jež jsou nejspolehlivějšími označeními, protože se, na rozdíl od jiných zmíněných, nespoléhají pouze na čestná prohlášení společností, ale provádí pravidelné kontroly. Možná nejznámější značkou je certifikace od Vegan Society a to označení Vegan, které najdete nejen na kosmetice či drogerii, ale i na cedulkách textilních výrobků a jídla. Označuje ale pouze jednotlivé výrobky, nikoliv celé podniky (7). Méně často pak narazíte na podobné označení Vegan Action.
Spravedlivý obchod
Cílem těchto certifikátů jsou především spravedlivé pracovní podmínky zaměstnanců. Žádná dětská nebo nucená práce, toxické nebo jinak nebezpečné prostředí, možnost volby a minimálně taková mzda, kterou určuje daný certifikát.
S tímto označením se setkáváme v oblasti spravedlivého obchodu asi nejvíce. Symbolů existuje ale vícero. Nicméně většinou je poznáte podle nápisu “fair trade”. Zobrazený Fairtrade certifikát podporuje nejen obecné podmínky spravedlivého obchodu uvedené výše, ale i šetrnější využívání zdrojů, pěstování v ekologickém zemědělství a na druhou stranu zakazuje používání pesticidů a dalších látek nebo geneticky modifikovaných sazenic a osiv. Věnuje se i ochraně biodiverzity, zakazuje kácení pralesů a zadává výrobcům snižovat uhlíkovou stopu.
Můžeme ho najít na potravinách, kosmetice a drogerii, oblečení, ale i na doplňcích do domácnosti, špercích apod.
U nás se s tímto označením setkáte u výrobků z kakaa, u kávy a banánů.
U textilií se můžeme setkat i s touto značkou.
Biotextil
Pokud se rozhodneme nakoupit “eko” textilii např. v obchodním řetězci s rychlou módou, nemůžeme očekávat kvalitu výrobku po všech stranách. Bio vlákna se nám možná dostane, ale dost pravděpodobně také nesprávného zacházení s přírodními zdroji, s pracovníky, se životním prostředím apod. Proto si i u textilií všímejte certifikátů. Setkáte se u nás hlavně s:
GOTS – Global Organic Textile Standard
Tato značka přísně garantuje nejen textilní vlákno z ekologického zemědělství, ale kontroluje celý výrobní proces od sklizně, tkaní, až po výrobu konečného produktu a obchod s ním. Bez nebezpečných chemikálií a práce za nepřiměřených podmínek. Vše je kontrolováno ještě třetí stranou osvědčující opravdovou kvalitu (6).
Jinak environmentálně šetrný výrobek
Evropské značení najdete na obalech čistících přípravků do domácnosti, hygienických potřebách, textiliích, pokryvů z různých materiálů, nábytku, barvách, elektronice, zahradnických potřebách, papírových výrobcích a dalších, které splňují vysoké environmentální standardy skrz jejich celý životní cyklus od materiálu, jeho extrakce, k produkci, distribuci a likvidaci.
Nordic Swan (Severská labuť)
Skandinávské značení zaručující ekologický výrobek, jež můžeme najít na kancelářském papíru, prostředcích do myček, barvách, toaletním papíru, ale i auto čističích, výrobcích se stavbařským využitím a mnoho dalších.
Je označením s německým původem garantující bezpečné a environmentálně přátelštější výrobky. Symbol můžeme najít na produktech jako je nábytek, elektronika, matrace a další.
Méně již můžete narazit na české značky jako je Ekologicky šetrný výrobek nebo Ekologicky šetrná služba.
Dřevo za šetrně obhospodařovaných lesů
FSC – Forest Stewardship Council
S tímto symbolem se můžeme setkat u produktů ze dřeva, jako jsou pastelky, papír, nábytek apod. Logo FSC na výrobku znamená, že svým nákupem podporujete lesní hospodaření šetrné k přírodě a místním obyvatelům.
Elektronika
Evropské logo označující výpočetní techniku s nízkou energetickou provozní spotřebou.
Je podobná značka zmíněné Energy Star. TCO kontroluje přístup k životnímu prostředí při výrobě, spotřebu, ekologickou likvidaci, emise škodlivých látek, ale hlídá i pracovní podmínky zaměstnanců.
Závěrem
Výčet uvedených certifikátů samozřejmě není úplný, protože jich existuje mnoho. Pokusili jsme se ale spíše o tvorbu povědomí o tom, že certifikáty nejsou pouhé obrázky na obalu produktu, ale mnohdy mnohé skrývají.
TIP: Využijte proklik pod názvy symbolů a najděte na jejich stránkách seznamy certifikovaných značek. Může se hodit např. u vybírání spotřebičů do domácnosti, nebo kancelářské elektroniky.
Důležité zdroje:
(2) https://www.kez.cz/sites/default/files/dokumenty/CPK%20Standardy_2_3.pdf
(3) https://ecogarantie.eu/the-label/
(4) https://www.econea.cz/blog/wp-content/uploads/2021/05/1290x1650px_blog_certifikaty_tabulka.jpg
(5) https://crueltyfree.peta.org/
(6) https://global-standard.org/the-standard/gots-key-features
Pro Biodomov napsala Monika Elšlégrová